הסקייל של הפעילויות גדל בשעת חירום בצורה אקספוננציאלית ומחייב אימוץ של פתרונות טכנולוגיים נוספים שביכולתם לסייע להתמודד עם הגידול בפעילות

מאת ליאור לוי : מנכ"ל ומייסד פרולוג'יק (Prologic), מפיצת SolarWinds בישראל

אחד המאפיינים של מעבר לשעת חירום הוא הצורך המיידי לספק מענה למציאות חדשה, דרישות חדשות, צרכים חדשים, ובעיקר – לתת מענה להיקפי פעילות גדולים, שהגידול שלהם מתבצע בצורה מהירה, וחסרת תקדים. אם ניקח רק דוגמא אחת מהמערכה הנוכחית – אזי בתוך מספר ימים גויסו מאות אלפי חיילי מילואים, והמעבר משגרה לחירום הגדיל את פעילות הצבא בסדרי גודל חסרי תקדים ביחס לעשרות השנים האחרונות. הסקייל (scale) של הפעילות צומח בצורה אקספוננציאלית, כמו מכונית מירוץ שמגיעה מ-0 קמ"ש ל-100 בתוך מספר שניות.

אחת הדרכים להתמודד עם הגידול המהיר בפעילות נוגע בפתרונות טכנולוגיים חכמים ומתקדמים שביכולתם לתת כלים למנהלי המחשוב והטכנולוגיה בארגון לספק מענה לצרכים החדשים והגדלים. במאמר זה אמנה מספר אתגרים טכנולוגיים שארגונים מתמודדים עימם בפרט במעבר משגרה לחירום, ולצידם פתרונות טכנולוגיים שביכולתם לסייע במתן מענה לאותם אתגרים.

האתגר: תפקוד מיטבי של מערכי אחסון המידע (Storage) – בפרט בשעת חירום קיים צורך גבוה לשמור את מערכי האחסון הארגוניים פעילים בצורה רציפה, בכשירות גבוהה וביצועי שיא. אין כמעט אף פעולה בעולם הפיזי אשר לא תקבל ביטוי גם במערכות המידע הארגוניות, ואלו תלויות בתפקוד מיטבי של מערך האחסון. הדבר יבטיח זמינות גבוהה של המידע, שליפה מהירה שלו, יסייע במתן תמונה כוללת למקבלי ההחלטות, וישפר את העמידות הכוללת של המערכות.

הפתרון: ניהול מערכי האחסון הארגוניים באמצעות מערכת – SolarWinds Storage Resource Manager. המערכת מנהלת את מערכי האחסון הארגוניים, מנטרת את הביצועים שלה, מאתרת נקודות כשל במערכי האחסון בהן ניתן לטפל בצורה פרואקטיבית, מספקת תמונה ויזואלית ברורה וקלה לתפעול של מערכי האחסון,  מסייעת בהפקה של דו"חות ובאיתור צווארי בקבוק בזמן אמת. המערכת הינה בעלת תאימות לקשת רחבה של ספקיות מערכות אחסון, כולל: NetApp, EMC, היטאצ'י, HP, דל, IBM, אינפינידט, ועוד.

האתגר: לקבל תמונת אמת של כל ההתקנים המחוברים לרשת הארגונית – שעת החירום הזו מתאפיינת בגיוס ופריסה מהירה של מאות אלפי אנשים. רבים מהם משתמשים ברשת הארגונית, רבים מהם מתחברים באמצעות אינסוף של התקנים ומכשירים לרשת הארגונית, והם עושים זאת בפריסה גיאוגרפית רחבה מאוד. מנהלי הרשת צריכים לקבל תמונה בזמן אמת של הרשת ושל כל ההתקנים המתחברים אליה, זה תנאי בסיסי ליכולת לנהל את הרשת בצורה יעילה ואפקטיבית, וזה נחוץ כדי לחזק את עמידות הרשת הארגונית.

הפתרון: ניהול מלאי המכשירים המתחברים לרשת הארגונית באמצעות מערכת – SolarWinds Network Configuration Manager. המערכת מכילה מודול Network Inventory Management, המבצע סריקה אוטומטית של כלל הרשת הארגונית, מאתר את כלל ההתקנים והמכשירים המתחברים לרשת, ממפה אותם, מציג אותם בצורה ויזואלית, ומציע יכולות לניהול וניטור המכשירים המתחברים לרשת הארגונית. המערכת הזו מחליפה ניהול מלאי ההתקנים בצורה ידנית על גבי אקסלים, דבר הפותח פתח לטעויות אנוש ולפערים בין הדיווחים ובין המתקיים ברשת במציאות. המערכת מאפשרת תכנון סריקה של כלל הרשת בעיתוי מתוכנן מראש, וכך נשמרת תמונת זמן אמת בידיהם של מנהלי הרשת, וזאת בצורה אוטומטית ומבלי להשקיע כל מאמץ כדי לייצר את תמונת העולם הזו.

האתגר: פעילות רציפה, מסביב לשעון ובכושר שיא של האפליקציות הארגוניות – שעת חירום זו מחייבת את מנהלי המחשוב בארגון לספק זמינות מקסימלית לאפליקציות בהן נעשה שימוש בארגון. בין אם מדובר על Exchange או על מערכת כוח אדם לחירום, הרי שהמשתמשים מצפים לזמינות של המערכות בכול שעה, שבעה ימים בשבוע, ללא תקלות או נפילות. זה תנאי הכרחי להצלחת הארגון לפעול בזמן חירום, ולא יכולים שום הסברים או תירוצים לגליצ'ים בתחום הזה. אנשי המחשוב והטכנולוגיה בארגון חייבים לפעול בצורה אקטיבית כדי להביא את האפליקציות לביצועים מקסימליים, ולעשות כל אשר בידם כדי שהמשתמשים יוכלו לעבוד במינימום של הפרעות.

הפתרון: ניהול סביבות האפליקציות הארגוניות באמצעות מערכת – SolarWinds Server & Application Manager. המערכת מנטרת, מאתרת ופותרת בעיות ביצועים הקשורות באפליקציות הארגוניות ובסביבת התשתיות שלהן, הן און פרמיס, היברידיות או בענן. המערכת מזהה בצורה אוטומטית חסמים או נקודות כשל בסביבת האפליקציות המאטות את פעילותן ומניחה למנהלי התשתיות והאפליקציה את הפתרונות כדי לשפר את ביצועיהן. המערכת תואמת לפעילות של אפליקציות מיקרוסופט, דוגמת: Exchange, Sharepoint, Active Directory, Office 365, SQL, ועוד. בנוסף, המערכת כוללת עוד יכולת לספק ניטור וניהול לסביבות Linux, Java, Citrix, ועוד 1,200 אפליקציות, סביבות סיסטם, תשתיות וענן.

האתגר: ניהול הרשאות בארגון שגדל להיקפים עצומים בתוך מספר ימים – אנו רואים כיצד היקפי הצבא גדלו בתוך מספר ימים במאות אחוזים ביחס ליומיום. אחד האתגרים הוא ניהול הרשאות, בין אם לגורמים קיימים במערכת או לגורמים חדשים במערכת. אי סדר בעולמות ניהול ההרשאות יכול לייצר פרצות של אבטחת מידע או חוסר שליטה על הנעשה במערכות המידע ובמידע עצמו.

הפתרון: מערכת ייעודית לניהול הרשאות – SolarWinds Access Rights Manager. הפתרון מאפשר ניהול אוטומטי של ההרשאות בארגון, היא כוללת יכולות אנליטיקה לזיהוי אנומליה, אכיפה של מדיניות ארגונית בגישה למידע, ניטור הגישה של המשתמשים למערכות הארגוניות, ויכולת לייצר במהירות דו"חות המיועדים לבקרה של השימוש במידע. המערכת מאפשרת להפחית עומס אדיר הקיים על אנשי הסייבר בתחום ניהול ההרשאות, ומפנה אותם לביצוע של משימות בעלות קריטיות גבוהה יותר.

חברת פרולוג'יק מעמידה לרשות לקוחותיה במגזרי הצבא והביטחון את מיטב המומחים מטעמה ללא עלות ותוך מתן תעדוף לביצוע של POC, דמו או התקנת גרסאות Trial לקשת רחבה של פתרונות SolarWinds המשמשים לניהול וניטור סביבות ה-IT הארגוניות.

ליצירת קשר: https://www.prologic.co.il/contact או בטלפון 03-6226682