למרות שקיים 'הייפ' אדיר סביב הענן, עדיין הארגונים בישראל והרגולציה זהירים ביותר באימוץ טכנולוגיות ענן," אומר ליאור לוי, מייסד ומנכ"ל פרולוג'יק, מהחברות הצומחות היום בשוק הIT- הישראלי. התוצאה, לדבריו, היא שאנחנו מצויים  בעיצומו של "עשור היברידי".

אחד הטרנדים המדוברים בשנים האחרונות הוא ההגירה לענן. אנחנו עדים לגידולים מרשימים מרבעון לרבעון שמציגות ענקיות הענן - דוגמת אמזון, גוגל או מיקרוסופט - וזה ברור שהענן נכנס למיינסטרים של עולם הIT.
לא שבראיון עם ליאור לוי, מייסד ומנכ"ל פרולוג'יק (Prologic) הוא מכניס נימה של הסתייגות: "אנחנו רואים שהדרך לענן מתנהלת בעצלתיים, ובישראל על אחת כמה וכמה. אנחנו רואים, למשל, שארגונים בישראל זהירים בהעברה של מערכות הליבה שלהם לענן, בין אם מפני שמדובר ברגולציה שמקשה על תהליכים אלה, או מפני שהארגון עצמו זהיר ונוקט בשמרנות יתר.

מנמ"רים עדיין מעדיפים שמידע קריטי לארגון ולפעילותו הסדירה יהיה בהישג ידם, ולא ירחף בענן הציבורי."

התוצאה, מסביר לוי, היא שאנחנו מקבלים ופועלים בסביבת IT היברידית, כזו המשלבת בין תשתיות ומערכות הנמצאות בדאטה סנטר הארגוני, לצד מערכות שנמצאות בענן. "הערכות המומחים מדברות על כך שלכל הפחות בעשור הקרוב אנחנו נמשיך לראות את הענן ואת הדאטה סנטר מתקיימים יחדיו בסביבה היברידית, אלא שהסביבה הזו אינה נקייה מקשיים ומאתגרים."

לוי מצטט מחקר של ,SolarWinds שהתפרסם שנה שעברה, לפיו 58% ממקצועני הIT בארגוני אנטרפרייז בארה"ב הצביעו על הקשיים ביישום סביבה היברידית, פריסתה, תחזוקה שלה ושמירה על רמת ביצועים נאותה. "אנחנו רואים את המורכבויות והאתגרים של העידן ההיברידי מגיעים היישר לטיפולו של המנמ"ר," הוא מסביר, "כאשר מערכות הIT- לא עובדות בצורה רציפה, או בצורה אופטימלית, הדבר משבש את הפעילות הסדירה של הארגון.

צריך להבין, למשתמשי הארגון - בין אם מדובר בעובדים בתוך הארגון, או ספקים ולקוחות מחוצה לו - יש דרישה חד-משמעית לקבל מערכות זמינות ,24/7 ללא תקלות או עיכובים. כל פגיעה ברציפות העבודה, או האטה של המערכות, מגיעה מיידית לטיפולו הדחוף של המנמ"ר."

ניטור אפקטיבי ואוטומטי

לדברי לוי, הצורך של הארגון לבצע ניטור אפקטיבי, אוטומטי ופרואקטיבי לאפליקציות הארגוניות ולתשתיות הIT- נמצא בקו עליה. ניטור כזה הוא מרכיב הכרחי ביכולת של יחידות מחשוב וטכנולוגיה לספק זמינות מסביב לשעון של מערכות הIT הארגוניות.
מסיבות שונות, בעיקר הרגלים ישנים או חוסר מודעות מספקת, ארגונים מבצעים ניטור נפרד לסביבות הדאטה סנטר ולסביבות הענן. אך המציאות מלמדת שניטור אפקטיבי חייב להיות מסביב לשעון, והוא חייב להיות אחוד - לכל הסביבות הארגוניות - און פרמיס או בענן.

"למעשה נדרש קונסול מריכזי ממנו ניתן לקבל תמונה מלאה על המתרחש ברשת הארגונית מקצה לקצה. רק בדרך זו ניתן להבטיח יציבות וזמינות של המערכות, בדגש על מניעה וסיכול של תקלות עוד לפני שהן משפיעות על הפעילות העסקית של הארגון, המשתמשים או הלקוחות שלו," הוא מדגיש.
"זהו התחום בו פעילה SolarWinds - ספקית של פתרונות לניהול, ניטור ואבטחה של תשתיות הIT- הארגוניות, אותה אנו מייצגים בבלעדיות בשוק הישראלי."

מתברר שSolarWinds- הפכה בשנים האחרונות לסטנדרט בשוק הישראלי, עם מערך מסועף של אינטגרטורים ומיישמים, הפעילים הן בעולמות ביצוע הפרויקטים והן בעולמות השירות והתחזוקה של הסוויטה.
"אחד הגורמים להצלחה בישראל הוא הדגש שאנו מקבלים במטה האזורי של החברה באירלנד, כולל ביקורים סדירים שלהם בארץ ושלנו במשרדי החברה באירלנד" מציין לוי ומוסיף כי גורם נוסף להצלחת SolarWinds בישראל הוא אלמנט הפשטות: "מדובר בסוויטה של פתרונות מקיפה ואיכותית, אך כזו ששמה במרכז את פשטות השימוש, היעילות והמחיר הסביר.

לערכים הללו, כאשר הם מגובים במציאות, יש ביקוש בשוק הIT הארגוני, הן בעולם והן בישראל. היקפי הפעילות של SolarWinds גדלים בעשרות אחוזים משנה לשנה, כאשר ארגונים חדשים מצטרפים לקהל הלקוחות של פתרונות החברה, לצד ארגונים ותיקים, שמחדשים את הרישוי ומשדרגים גרסאות כך שיתאימו למציאות הIT המתעדכנת."

סטארט-אפים וחברות גלובליות

פרולוג'יק נוסדה במאי ,2007 ומאז היא עשתה כברת דרך משמעותית. החברה פעילה כיום בשלושה עולמות מרכזיים. האחד, מתן שירותי מיקור-חוץ, שירותים מקצועיים, יועצים והטמעת מערכות בתחומי התוכנה, פיתוח, נתונים בסיסי, תשתיות ,Full Stack-ו DevOps ביג דאטה, ענן, תקשורת, סייבר-אבטחת מידע, מערכות אפליקטיביות ובדיקות.

החברה מספקת כוח אדם טכנולוגי לארגוני אנטרפרייז וארגוני SMB מהמגזר העסקי והממשלתי, כשעל לקוחותיה נמנים ארגונים ממגוון תחומים - טלקום, תקשורת, פיננסים, ביטוח, בנקאות, היי-טק, בריאות, תשתיות, משרדי ממשלה ועוד. התחום השני בו פעילה החברה הוא מתן חליפה מותאמת לסטארט-אפים בתחום של אאוט-סורסינג לתחום הגיוס.

פעילות זו נועדה לאפשר לסטארט-אפים להתרכז בליבת הפעילות שלהם ולהיעזר בשירותי גיוס כוח אדם טכנולוגי אותם מציעה פרולוג'יק. לצורך כך מפעילה החברה צוות של מגייסים ומגייסות בעלי התמחות ספציפית בצרכים המיוחדים של מגזר הסטארט-אפים, והם נעזרים בטכנולוגיות מתקדמות - מבוססות מאגרים שמקורם ברשתות החברתיות - כדי לאתר את האדם המתאים והמיומן ביותר לטובת תפקיד כזה או אחר.

התחום השלישי בו החברה פעילה נוגע לייצוג בישראל של חברות טכנולוגיה גלובליות, דוגמת פתרונות ,SolarWinds הכוללים חבילה לניהול, ניטור ואבטחה של תשתיות הIT- והאפיליקציות הארגוניות ; פתרונות IDERA לניהול, ניטור, גיבוי ואבטחה של בסיסי נתונים; ivanti המספקת פתרונות להפצה וניהול של אבטחת מידע ; NetFort המספקת פתרונות לנראות והגינת הרשת הארגונית ועוד.

כתב: נדב בית הלחמי.

פברואר 2019 • ענן • לינק לעיתון המודפס - דה מרקר